Tilbage til forsiden
Find din tandlæge Tænder og sundhed Spørgsmål og debat Vejledninger og services Alle de andre ting
Nødhjælp
Om portalen Om portalen Mail til redaktionen Mail til redaktionen Føj til foretrukne Føj til foretrukne Administration Administration Søg på portalen
Søg

Få teksten læst op

Vandkampagnen

CO2-certifikat


Spørgsmål og svar

Spørg selv tandlægen


Spørgsmålsemner

Tænder
Tænderne (265)
Tandkødet (66)
Tandretning (200)
Misfarvning (65)
Tandskader (37)
Tandbørster og tandtråd (16)
Din mund (50)
Din mad og drikke (3)
Sundhed
Tænderne (5)
Tandkødet (1)
Tandretning (2)
Tandskader (1)
Tandbørster og tandtråd (2)
Din mund (34)
Din krop (1)
Din mad og drikke (6)
Ofte stillede spørgsmål
Tandkødsbetændelse
Ømme tandhalse
Hvor mange gange om dagen skal man børste tænder ?
Tidlig rokketand
Vanskeligt frembrud af visdomstand

Udmeldelse af kommunal tandpleje

Spørgsmål Findes der en lov der påbyder, at et barn skal regelmæssigt til tandlæge, eller er det muligt at fravælge enhver form for tandpleje for sit barn?

Svar Svar:

Hej Bitten.

I "Bekendtgørelse om tandpleje" hedder det i §1:
"§ 1. Den vederlagsfri forebyggende og behandlende tandpleje omfatter alle børn og unge under 18 år, der er tilmeldt folkeregistret i kommunen.

Det påhviler altså barnets folkeregisterkommune at sørge for, at barnet kommer regelmæssigt til tandlæge.

Du kan melde barnet ud af den kommunale ordning i folkeregisterkommunen, men kommunen skal sørge for, at det så kommer regelmæssigt til tandlægen andetsteds.

Med venlig hilsen



Indsendt af:   Bitten Wiklund
Dato:   23. marts 2015
Besvaret af:   Tandlæge Finn Larsen


Tilbage til oversigten


Sponsor 1 Sponsor 2 Sponsor 3