Tilbage til forsiden
Find din tandlæge Tænder og sundhed Spørgsmål og debat Vejledninger og services Alle de andre ting
Nødhjælp
Om portalen Om portalen Mail til redaktionen Mail til redaktionen Føj til foretrukne Føj til foretrukne Administration Administration Søg på portalen
Søg

Få teksten læst op

Vandkampagnen

CO2-certifikat


Spørgsmål og svar

Spørg selv tandlægen


Spørgsmålsemner

Tænder
Tænderne (265)
Tandkødet (66)
Tandretning (200)
Misfarvning (65)
Tandskader (37)
Tandbørster og tandtråd (16)
Din mund (50)
Din mad og drikke (3)
Sundhed
Tænderne (5)
Tandkødet (1)
Tandretning (2)
Tandskader (1)
Tandbørster og tandtråd (2)
Din mund (34)
Din krop (1)
Din mad og drikke (6)
Ofte stillede spørgsmål
Tandkødsbetændelse
Ømme tandhalse
Hvor mange gange om dagen skal man børste tænder ?
Tidlig rokketand
Vanskeligt frembrud af visdomstand

Tandregulering hos privat tandlæge

Spørgsmål Jeg har en datter på 16 år, som er blevet tilbudt tandregulering i den kommunale tandpleje. Hun skal have hevet 4 hjørnetænder ud og isat "togskinner" i både over- og undermunden.
Jeg har hørt om keramiske tandbøjler og spurgte til dette hos tandplejen, men fik et ganske bestemt "nej" til, at dette blev udført hos dem. Der var lukket for alt andet end stål-bøjle! Det er barnet ikke specielt interesseret i.
Jeg foreslog herefter, at min datter valgte en privat tandlæge, og fik at vide, at vi så skulle betale det hele selv.
Er det korrekt? Er det ikke sådan at prisen, som den kommunale tandpleje koster, følger med barnet, når barnet er 16-17 år? I så fald skal vi vel kun betale mer-prisen, jf. bekendtgørelse nr. 10128 af 30.06.2006 om omfanget af og kravene til den kommunale og regionale tandpleje, pkt. 1.2.2 og 1.2.3.

Svar Svar:

Hej Bernd!

Der er hel del forudsætninger i din datters sag, som jeg ikke kender, så
svaret bliver på det generelle plan, og er ikke et indlæg til din datters
aktuelle sag.

Der er ikke i lovgivningen og bekendtgørelserne lavet mulighed for, at man
kan tilkøbe ydelser i de kommunale tandplejer, og altså heller ikke
tandretning med keramisk apparatur, hvis tandplejen ikke tilbyder det.

Man kan imidlertid, når ens barn er mellem 16 og 18 år, vælge frit, om
barnets tandpleje skal foregå hos den kommunale tandpleje eller hos en
privat tandlæge, som den kommunale tandpleje har aftale med.
Men det er er hele barnets tandpleje, man vælger for, både den almindelige
behandlende og forebyggende, og eventuel tandregulering.

I §3 stk. 3 og stk. 5 i Bekendtgørelse om Tandpleje af 15/6 2007 er efter
min vurdering centrale i denne sag.

Stk 3. siger: "Ønsker unge på 16 og 17 år en anden eller dyrere behandling i
privat tandlægepraksis end den, der kan godkendes af kommunen, jf. stk. 5,
kan de få refunderet et beløb svarende til prisen på den behandling, som
kommunalbestyrelsen har godkendt."

Stk 5. siger: "Kommunalbestyrelsen kan beslutte, at tandregulering samt
andre særligt kostbare behandlingsydelser, der ydes i privat praksis i
henhold til stk. 1, 1. pkt. samt stk. 2 - 3, først må iværksættes, når
kommunalbestyrelsen har godkendt iværksættelsen."

Dvs. Man kan opnå et tilskud, svarende til udgiften til den behandling, den
kommunale tandpleje kan tilbyde, men først når kommunalbestyrelsen har godkendt behandlingsforslaget og igangsættelsen.

Med venlig hilsen


Indsendt af:   Bernd
Dato:   25. januar 2011
Besvaret af:   Tandlæge Finn Larsen


Tilbage til oversigten


Sponsor 1 Sponsor 2 Sponsor 3